Ahtme kaevanduse väljavool

Järgnevalt mõned pildid kaevanduste väljavoolude retkelt. Samast kohast on juttu olnud ka varem, kuid veesammas oli sellel korral palju efektsem ning tundus, et varem sealt välja turritanud torud on ära võetud. Niiviisi kisubki asi veel nõiakaevuks kätte ära:) Igatahes väga sürr vaatamine üheks sumedaks pühapäevaõhtuks.

Taustainfoks - selle koha all on suletud ja vett täis valgunud Ahtme kaevandus. Need 3 auku on sinna küll puuritud, kuid vesi voolab sealt välja ise, mitte pumpade abil.

Aprill 2011, Ida-Virumaa, Kose kant (täpsem asukoht minu Ida-Viru kaardil).

8 comments:

 1. Need on küll ägedad asjad (y)

  ReplyDelete
 2. miks see vesi maa alt välja tuleb?

  ReplyDelete
 3. Niipalju kui mina sellest asjast aru saan - mingi koha peal asub kaevandus kõrgemal, kui seda on maapind antud kohal. Kui nüüd kõrgemal asuvasse kaeveõõnde kogu aeg vett juurde jookseb, tõuseb seal vesi ning samas hakkab ta madalamatest kohtadest välja voolama (nagu ühendatud anumate seadus ette näeb).

  Tänud, naamstoop:)

  ReplyDelete
 4. sellepärast ma imestangi, et mulle tundub kogu sealne kant suhteliselt lame ja see, et kuskil kaevandus kõrgemal on kui teises kohas maapind tundub uskumatu.
  muud seletust ei ei oska ma ka ise pakkuda kui arteesia kaev

  ReplyDelete
 5. hah, nüüd ma taipasin: vesi ei voola ära mitte kaevanduskäikudest mis maa all maaga paralleelselt on vaid kaevanduskäikude ülemistest osadest - nende puhul otse loomulikult on kuskil veeseis kõrgemal kui äravoolukoht.

  ReplyDelete
 6. No eks see lamedus ole suhteline. Uurisin natuke - selle väljavoolu kohal on kõrgus merepinnast 42m, samas osad Ahtme kaevanduse alad edela suunas jäävad vahemikku 65-73m. Kui sügaval seal põlevkivi ja kaevandus on, selle kohta kahjuks täpsemad andmed puuduvad. Aga ju siis vähem see kõrguste vahe.

  Kui on soovi ise uurida, siis võta minu Ida-Viru kaardilt see koht XGIS'is lahti, zoomi välja ja siis vaata reljeefkaarti (ortofoto-põhikaart valikute kõrval).

  ReplyDelete
 7. Need on nagu veepokud :)

  ReplyDelete


Web Statistics