2013. aasta kokkuvõte

Aeg traditsioonilise aasta kokkuvõtte jaoks. Lühidalt: sisukas aasta oli, võiks lausa öelda - pöördeline.

Suurematest ettevõtmistest võib plusspoolele kanda:

 • Toilamõisa ekspeditsioon ja video. Kui eelmisel aastal oli käik samasse kohta ebaõnnestumiste poolel, siis seekord oli vett ja oli valgust.
 • Minu fotolugu pealkirjaga "Elektri teekond Ida-Virumaal" fotoajakirjas Positiivis. Linkida nagu polegi kuhugi.
 • Aasta ilmselt üks kõige olulisem ja tulemusrikkam pildiretk viis mind nüüdseks suletud Viru Kaevandusse. Tulemuseks fotoseeria nimega "Viru Kaevanduse viimane toodang". Kirja sai pandud ka pikem jutt selle retke fototehnilisest poolest.
 • Viru Kaevanduse seeriast valmis hiljem koostöös Eesti Energiaga ka minu esimene näitus :)
 • Mulle hakkas meeldima see mõõde, mida on võimalik piltidele anda neid seeriatesse ja omavahel kombineerides ning järgmiseks valmiski seeria Peressaare asundustaludest. Osalesin sellega ka Artprindi konkursil ja kuigi võit jäi tulemata, oli vähemalt tõsine motivatsioon see seeria mingiks kindlaks ajaks valmis saada.
 • Kaastöö arhitektuuriajakirjale MAJA. Omajagu peavalu oli ka sellega seotud, kuid ikkagi vajalik kogemus. Minu soovitatud pilt läks kaanele :)
 • Oma firma asutamine - minu pildistamisteenused käivad alates novembrist läbi Fotoprojekt OÜ.
 • Esimene ametlik pildistamistellimus, mille arve ma juba oma firma alt esitasin, oli fotoseeria Estonia Kaevandusest (paremik - viimased kuus pilti siit).
 • Lõpuks ometi sai valmis ka portfoolio lehekülg. Eks ta veel pisut timmimist tahab, aga asi seegi.
Üksikpiltidest tahaks välja tuua:

 • Hiljem - ja mõneti ootamatult - mitmed uksed avanud pilt keevitajast Eesti Elektrijaamas
 • 17. märtsil sai Eestis jälgida väga kena virmalistemängu.
 • Kaevanduste ventilatsioonišurfide otsimine ja pildistamine on juba igatalviseks traditsiooniks saanud, see talv kasvatas ühe enneolematu jäämäe otse Selisoo tee äärde.
 • Sügisene pilt uppuvast Aidu karjäärist kogus fotoprojekti kontekstis täiesti eepilise koguse soovitusi ja jagamisi. Mulle endale ka meeldis, aga omaarust on mul ikka palju-palju tugevamaid pilte.
 • Angry Birds - rohkem enda jaoks oluline. Nagu ka see.
 • Aluoja juga - üks enda lemmikuid looduspilte sellel aastal. Samas paljudele jälle ei meeldi :)
 • Lainetav tee öösel - taaskord üks pilt, mis 2012 sügisel ebaõnnestus, kuid sel aastal ilusti purki sai. Pikalt mõeldud, pikalt tehtud.
Eelmisel aastal sai pool-naljaga välja toodud ka mõned ebaõnnestumised, sel korral aga väga ei oskagi. No Peressaares astusin ühel retkel kaks korda naela otsa, kummalgi korral õnneks mitte läbi saapa. Virus käies kuulsin varingut, kuid see tõenäoliselt oli osas, kust toestus juba eemaldatud ja inimesed enam ei liigu. Ühte juga otsima minnes oli allamineku koht nagu bobirada - jätsime üldse minemata - kassid ja köied vist küll olid, aga vöösid kindlasti mitte ning riski ja pildivõimaluse suhe kaugelt paigast ära. Ahjaa, blogi on ka unarusse jäänud - algas see jamps siis, kui Blogger otsustas pilte pakkima ja muul viisi tuunima hakata, kolisin küll pildid flickrisse, kuid see tähendab jälle lisasammu postitamisel. Versus Facebook, kus vaatajaid on rohkem ja lootust ka aegajalt mingit tagasisidet saada. Ei viitsi sel aastal mingeid statistikanumbreid välja tooma hakatagi, need on nagunii ainult allamäge läinud. Täitamata plaane, võitmata konkursse jms on muidugi veel, kes seda jõuab üles lugeda.

Mida ma natuke kardan, on see, et hobist hakkab (osaliselt) töö saama ning seetõttu on raske teha asju nii nagu ma ise tahaks ning mitte mõelda pidevalt klientide ootustele. Ja muidugi sõltumatus - kindlasti mõeldakse, et kui ma juba kaevanduste pildistamise eest raha saan, siis olen ma kohe automaatselt "töösturite poolel", ei aita siin ka kinnitamine, et minu seisukohad olid väljakujunenud juba tükk aega enne esimesi pildimüüke. Teistpidi on see mind aidanud kohtadesse, kuhu ma hobi raames tõenäoliselt kunagi saanud ei oleks. Mina igatahes eelistan käidud kohti ja tehtud pilte käimata kohtadele ja tegemata piltidele. Ning hetkel jääb veel aega piisavalt hingetoidu jaoks a la kolhoosiarhitektuur :)

2 comments:

 1. Arusaadavad ja huvitavad mötted, eriti see stopperi oma. Pildid on alati meeldinud, ehkki pole ammu sattunud vaatama, katsun lähiajal tasa teha.
  Sellest, et Blogger pilte hakkas korrigeerima, sain isegi aru. Aga on vöimalik sellest lahti saada. G+ -s tuleb minna settingutesse ja muuta ära, et ei korrigeeritaks, millegipätast pandi see köigile (?) vaikimisi peale. Vöi siis pandi neile, kes ka G+-s olid. Olen siiani solvunud Google peale selle tobeduse pärast.

  ReplyDelete
 2. Otseselt selle korrigeerimise pärast pildid blogisse panemata ei jää, viimased tulevad nagunii juba flickrist. Pigem on lihtsalt kõigi muude asjadega nii palju tegemist, et fookus blogilt pisut ära läinud. Aga tänud igatahes, võtan teadmiseks :)

  ReplyDelete


Web Statistics